Masaz-koni-tulej
Author picture

Masaż koni – potrzeba, czy kaprys?

Czy masaż koni jest potrzebny? Czy może jest to marketingowa fanaberia?

Masaż konia, to zabieg coraz bardziej zyskujący na popularności. Chciałabym się dowiedzieć od was czy korzystacie z usług fizjoterapeutów dlatego, że koń faktycznie tego wymaga, czy może dlatego, że takie trendy obowiązują w ośrodku, w którym trzymacie pupila?  A może są wśród was tacy, którzy uważają, że masaż koni to taki sam zabieg pielęgnacyjny, jak werkowanie kopyt, czy dentysta koński?

Moja opinia w tej kwestii jest bliska tej ostatniej, a mianowicie masaż konia traktuję, jak każdy inny zabieg wykonywany w trosce o jego zdrowie. Jest wiele rodzajów masażu, a każdy z nich ma inną specyfikę. Zupełnie inaczej wygląda masaż źrebaka aniżeli konia sportowego, a jeszcze inaczej masaż konia seniora. Wszystko zależy od potrzeb i problemów z jakimi boryka się koń.

Czym jest masaż konia?

W zasadzie każdy z nas podczas normalnego obcowania z koniem dostarcza mu pewnych elementów masażu. Czym wobec tego jest masaż? Masaż to terapia manualna, polegająca na oddziaływaniu na skórę, tkankę, więzadła, mięśnie, a także układ nerwowy, czy układ krwionośny. Co ciekawe, na poszczególne organy również można wpłynąć poprzez dotyk. Fizjoterapeuta w tym celu stosuje takie techniki jak głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie, czy uciskanie. Oczywiście, tylko wykwalifikowany masażysta wie, gdzie i jak dotykać, by uzyskać odpowiedni efekt.

czyszczenie konia
Czyszczenie konia forma terapii manualnej

Masaż koni – rodzaje

Najczęściej spotykamy się z masażem sportowym, powięziowym i głębokim.

Masaż sportowy – idealnie sprawdza się przed treningami i zawodami. Przygotowuje konia do wysiłku. Pomaga uelastycznić stawy i więzadła, poprawia przemianę materii i regeneruje mięśnie.

Masaż powięziowy – ma na celu obniżenie napięcia w mięśniach. Usprawnia pracę narządów wew. i układu krwionośnego. Terapia manualna powięzi prowadzi do poprawy układu kostnego – stawowego, mięśniowego, zmniejsza ból i generalnie przyczynia się do poprawy kondycji konia.

Masaż głęboki – wbrew pozorom nie jest masażem wymagającym dużo siły, czy intensywności. Z całą pewnością wymaga ogromnego wyczucia, czy nawet subtelności masażysty. Polega na rozluźnieniu i wydłużeniu mięśni, dzięki temu niwelowany jest ból i napięcia.

Po co masować konie? Co ma na celu masaż konia?

Zasadniczo masażem można zadziałać leczniczo, relaksacyjnie i pobudzająco. Dobór masażu dokonywany jest indywidualnie przez fizjoterapeutę w oparciu o przeprowadzony wywiad. Jak powszechnie wiadomo konie z natury nie zostały stworzone do noszenia na grzbiecie człowieka. Niejednokrotnie waga jeźdźca, dobór siodła, czy umiejętności bywają powodem, dla którego koń będzie wymagał sesji z fizjoterapeutą. Nie byłoby tragedii, gdyby wymienione elementy pasowały do siebie jak puzzle w układance. Niestety praktyka pokazuje, że tak nie jest. Konie często potrzebują zabiegów rehabilitacyjnych z powodu braku odpowiednich umiejętności jeźdźca (niewłaściwego treningu), czy fatalnie dobranego siodła.

zle-dobrane-siodlo

Przyczyną korzystania z usług masażysty nie zawsze jest niewłaściwe użytkowanie konia. Bardzo często masaż wspiera leczenie pourazowe, przynosi ulgę przy różnych zwyrodnieniach. Przyspiesza rekonwalescencję konia po zabiegach. A także zwyczajnie poprawia komfort końskiego życia na każdym jego etapie.

 

Wpływ-masazu
Wpływ-masazu

Dla jakich koni wskazany jest masaż?

Masaż polecam absolutnie każdemu koniowi, pod warunkiem, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Obiegowa lista poniżej.

  • podwyższona temperatura ciała (gorączka)
  • wady serca
  • choroby nowotworowe
  • mięśniochwat
  • infekcja lub stan zapalny
  • infekcja skóry
  • świeża kontuzja – wymagana zgoda lekarza weterynarii
  • brak prawidłowej diagnozy
  • zwierzę jest w trakcie leczenia i ma podawane leki przeciwzapalne

Wydaje mi się, że obecnie mamy znacznie większą świadomość końskich potrzeb. Z każdym rokiem ta sfera jest poszerzana, o coraz to nowsze odkrycia. Dodatkowo rynek usług weterynaryjnych i zootechnicznych zapełnia się kadrą dysponującą rozległą wiedzą zdobywaną w kraju i zagranicą. Co więcej większość z nich posiada wysokiej klasy sprzęt umożliwiający szybką diagnostykę.

 

masaz-konia-tulej
masaz-konia

Niemniej jednak nie dajmy się zwieść technicznym gadżetom fizjoterapeuty. Sprawdźmy jakie ma kwalifikacje i jaką cieszy się opinią, co w dobie Internetu nie jest zadaniem trudnym. To na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, to przede wszystkim, czy fizjoterapeuta słucha z zainteresowaniem, jakie problemy ma nasz koń, i czy przeprowadza szczegółowy wywiad. Czy sprawdza konia w ruchu (bez siodła i pod jeźdźcem, jeżeli koń jest w treningu). Jest wiele drobnych szczegółów, których nie powinniśmy bagatelizować oddając naszego konia w obce ręce. Zwłaszcza, że te ręce powinny mu pomóc.

 

Przeciwwskazania
Przeciwwskazania

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Więcej postów

Prywatna hodowla koni sportowych

Hodowla Koni Sportowych Tulej to hodowla tworzona z pasją i zaangażowaniem.
Tutaj projekty na najlepszego konia do sportu nie napotykają żadnych przeszkód w realizacji.

Konie Tulej w mediach

Partnerzy

Projekt i realizacja

© Copyright 2018 • All Rights Reserved • Realizacja dseo.pl